PPK – autozapis od 1 kwietnia 2023r.

Od 1 kwietnia 2023 r. odbędzie się „autozapis” do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Obejmuje on pracowników, którzy zrezygnowali z uczestnictwa w PPK.

Pracodawca co 4 lata jest zobowiązany:

  • „zapisać” do programu wszystkie osoby, dla których wcześniej – w związku z tym, że złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywaniu wpłat do PPK – nie zawarł umowy o prowadzenie PPK; pracodawca ma obowiązek „zapisać” je do programu, a więc zawrzeć w ich imieniu i na ich rzecz umowę o prowadzenie PPK, a następnie naliczać, pobierać i dokonywać wpłat do PPK za te osoby; 
  • wznowić wpłaty do PPK za uczestników programu, którzy złożyli wcześniej deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, chyba, że osoba zatrudniona/uczestnik PPK ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK, składając podmiotowi zatrudniającemu deklarację o rezygnacji;

chyba, że osoba zatrudniona/uczestnik PPK ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK, składając podmiotowi zatrudniającemu deklarację o rezygnacji.

Termin ponownego autozapisu jest taki sam dla wszystkich podmiotów zatrudniających, niezależnie od tego, kiedy miało u nich miejsce wdrożenie PPK.

Ważne! Obowiązek informacyjny – do końca lutego 2023 r.

Pracodawca ma obowiązek poinformować o nim wszystkie osoby, które do momentu, w którym przekazywał będzie taką informację, złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat.

Uwaga! Ponowną deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK można złożyć najwcześniej 1 marca w roku, w którym przypada autozapis. Poprzednio złożona deklaracja o rezygnacji jest bowiem skuteczna do ostatniego dnia lutego 2023r.

W marcu 2023 roku należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK za te osoby, a wcześniej „zapisać” do PPK osób, które nie są uczestnikami PPK – o ile osoby te nie złożą ponownie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Do 17 kwietnia 2023 roku (15 i 16 kwietnia to sobota i niedziela) – dokonanie wpłat do PPK – jeśli do tego czasu osoby podlegające autozapisowi nie złożą ponownie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK;

Pracodawca jest zobowiązany poinformować podmiot zarządzający instytucją finansową prowadzącą PPK o ponownym dokonywaniu wpłat za uczestników PPK; ten obowiązek nie znajduje zastosowania w odniesieniu do osób, które, przed ponownym autozapisem nie były uczestnikami PPK, ale zostały nimi w ramach ponownego autozapisu (pracodawca zawarł w ich imieniu umowę o prowadzenie PPK).

Jeśli Mikroprzedsiębiorca nie wdrożył PPK, gdyż wszystkie osoby zatrudnione zadeklarowały mu niedokonywanie wpłat do PPK, to jeżeli te osoby nie zadeklarują ponownie niedokonywania wpłat do PPK, mikroprzedsiębiorca będzie miał obowiązek uruchomić ten program.

Autozapis – ulotka

Informacja o PPK

Deklaracja rezygnacji PPK